Konopí a zdraví

V našem rozsáhlém článku o této rostlině si projdeme historii konopí, přes jeho využití až po zásadní rozdíly mezi konopím a marihuanou.

Ať se líbí, rozšiřte si své obzory a znalosti společně s námi!

Historie konopí

Nejstarší údaje o používání konopí se datují až do roku 7 tisíc před naším letopočtem, do mladší doby kamenné, což obvykle definujeme jako začátek neolitu. Šlo o první zemědělce, kteří konopí využívali. Jednalo se o oblast starého Babylonu. Absolutorium za největší rozmach v pěstování i všestranném využívání konopí v dějinách však patří Číně, odkud z oblasti údolí Žluté řeky pochází také jedno z prvních svědectví o kulturním využití této rostliny.

Předpokládá se, že lidé znali konopí a možnou šířku jeho využití už dávno předtím. Šaty, které lidé nosili, sítě, kterými lovili ryby i zvěř, lana, která používali, to vše bylo vyrobeno z dlouhých, pevných a odolných vláken konopí. Starověcí Číňané však spoléhali na sílu této rostliny mnohem častěji než jen v případech s využitím vlákna. Spotřebovali každou její část: kořeny a listy v medicíně, stonek na textil, provazy a papír, semena na jídlo a olej. Číňané se naučili ze semen lisovat cenný olej technikou používanou ještě ve 20. století. Lisovaná semena produkují 20 až 30 % oleje. Ten se používal pro vaření, do lamp na svícení, do barev, k výrobě mýdla. Odpad po lisování má dostatek živin, aby byl výživným krmivem pro domácí zvířata. Konopná vlákna ze starého šatstva a sítí se používaly při výrobě papíru, který tak získal větší životnost a zachoval se dodnes v hrobech z období 100 let před naším letopočtem (podobný papír se momentálně používá k výrobě bankovek v Kanadě nebo k lepšímu vydání bible). Kořeny se ve formě těsta přikládaly na rány pro zmírnění bolesti zlomeniny a při operacích. Ani účinky listů a květin nezůstaly dlouho nepovšimnuty. V Číně, stejně jako v dalších oblastech, mělo konopí spolu s jinými halucinogenními rostlinami velmi důležitou roli při vytváření náboženství a v životě tehdejších komunit vůbec.

Do Evropy přinesli konopí severní cestou 2800 let před naším letopočtem Skytové. Konopné vlákno se stalo na čas hlavní plodinou v historii téměř každé evropské země. Lidé oceňovali hlavně sílu této rostliny a její skutečně všestranné využití. S rozmachem obchodu se novými cestami semena dostala do všech koutů známého světa. První osadníci nově vznikajících amerických kolonií je s sebou přivezli a konopný průmysl zažil právě v Americe nebývalý rozmach. Zásadní důkaz o užitečnosti konopí se projevil v recyklačním průmyslu – konopné oblečení a lodní plachty se měnily na papír. Otcové americké nezávislosti byli silnými obhájci národní ekonomiky založené na využívání konopí. George Washington a Thomas Jefferson patřili sami k dlouholetým pěstitelům konopí. To bylo legálním platidlem ve velké části Ameriky od roku 1632 až do začátku 19. století.

V 18. století produkovalo Rusko 80 % konopí používaného na Západě. Ve druhé polovině 18. století kupovala Velká Británie 90 % konopí z Ruska a britské námořnictvo tak bylo odkázáno na ruské konopí. Jeden z hlavních důvodů války v roce 1812, v níž bojovala Amerika proti Británii, byl přístup k ruskému konopí. V roce 1807 spojenec Ameriky Napoleon a ruský car Alexandr podepsali smlouvu, podle níž Rusko přestalo legálně obchodovat s Anglií. Cílem Napoleonovy strategie bylo zastavit dodávky ruského konopí Anglii a tím zničit anglické válečné loďstvo, které by se bez kvalitních konopných plachtovin jen těžko obešlo a bylo by nuceno zastavit blokádu Francie a kontinentu. Car tuto smlouvu nedodržel a Napoleon v červnu 1812 napadl Rusko. Kvůli kruté zimě a ruské vojenské taktice byl poražen. V prosinci 1814 podepsala Anglie smlouvu se Spojenými státy, v níž souhlasila, že už nikdy nebude napadat americké obchodní lodě dovážející také konopí z Ruska.

Konopí indické je pěstováno hlavně pro svůj pryskyřičný sekret. Tento druh konopí se využívá především pro kouření marihuany. Nejvíce k výrobě měkkých drog a hašiše.
Konopí rumištní je plevelná rostlina, která se k nám dostala z jižní Ukrajiny.

Výrobky a produkty technického konopí

Spektrum výrobků z konopí je velmi široké, lze z něj vyrobit až 25 tisíc stoprocentně recyklovatelných výrobků. V západních zemích se technické konopí běžně pěstuje a zpracovává. U nás je vše ve fázi výzkumu, zkušební výroby a zkušebního pěstování. Přestože máme vůči konopí velmi benevolentní vztah, produkty netechnického konopí jsou u nás stále spíše netradiční, ačkoli jde o naprosto běžnou věc.
Základní využitelnou surovinou je biomasa a semeno. Stonek je vhodným příkladem pro výrobu biopaliv, jako jsou benzín, brikety, dřevěné uhlí, methanol nebo elektřina. Hemicelulózu, která se nachází ve dřeni, lze přeměnit na alkoholové palivo. Z konopí je však možné vyrobit i další výrobky.
Konopí lze využít v oblasti potravinářství, v chemickém a textilním průmyslu, samozřejmě v lékařství, kosmetice apod.

Co je vlastně technické konopí a jaké má využití?

Technické konopí jsou vlastně dvoudomé rostliny se vztyčenými stonky. Konopí dělíme na samičí rostliny, které jsou nižší, ale za to hutnější a samčí rostliny, které jsou naopak vysoké a štíhlé. Stonky bývají vysoké asi 2,5 až 3 metry. Někdy jejich výška může dosáhnout až 5 metrů.

Z technického konopí (cannabis sativa) se dá zužitkovat téměř vše! Z této rostliny tedy můžeme čerpat konopné vlákno, olej a výživná semena. K pěstování nejsou zapotřebí žádné jedy (pesticidy a herbicidy). Konopí je totiž vysoký kvítek a rychle přeroste všechny rostlinky a plevele. Je totiž velmi odolným plevelem. To přitom ale vůbec neubírá na přínosu setého konopí.
Technické konopí se vyznačuje jako výborná rostlina pro průmysl. A to i díky svým příznivým růstovým vlastnostem (tenkým nevětveným stonkem) a téměř nulovým obsahem THC (max. 0,2 % dle norem EU).

Cannabis sativa

Na Slovensku a v České republice se nejvíce vyskytují tyto druhy konopí:
Konopí seté (technické konopí) se pěstuje pro své dlouhé a pevné stonky. Využívá se v textilním průmyslu (konopná látka). Konopí seté je cenné i pro svá olejnatá semínka. Olej získaný ze semínek se používá v kosmetice, potravinách, k výrobě mazadel, mýdel a barev. Je to vlastně všestranně využitelná bylina. Toto konopí neobsahuje buď THC vůbec, nebo jen velmi nízké procento THC.
U nás se konopí seté využívá nejvíce pro netkaný textil, papírenský a automobilový průmysl a pro stavební účely. Významné je využití dřevité hmoty (pazdeří) pro energetické využití ve formě biopeletek. Může se s nimi topit například v krbových kamnech, krbech i v jiných kamnech či kotlích na tuhá paliva. Brikety jsou lisovány bez jakéhokoli pojiva, takže neobsahují žádné škodlivé látky. Mají tvar válce o průměru 6,5 cm. Výhřevnost je asi 16,5 MJ/kg při vlhkosti 9 %.
Konopná semena obsahují 30–35 % vysychavého oleje s vysokým zastoupením mastných kyselin.
Konopný olej, získaný lisováním z konopných semen, lze využít jako motorové palivo, dále k výrobě barev a laků, ale také v oblasti potravinářství.
Konopné semeno se hojně využívá v potravinářství a u chovatelů ptactva (jako velmi dobré krmivo)..

Nejčastější využití konopí setého:
– PAPÍR
– OŠACENÍ A PROVAZY
– PALIVO
– KOSMETIKA
– BIOMASA
– LÉKAŘSKÉ ÚČELY (častěji konopí indické, kvůli množství kanabinoidů)

Konopí a jeho léčivé účinky

Navzdory většímu množství léčivých komponentů v konopí považujeme za nejdůležitější přítomnost esenciálních mastných kyselin. Konopný olej obsahuje více než 80 % polynenasycených mastných kyselin (PUFA). Je bohatým zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA, omega-3), které má asi 15–30 % a kyseliny linolové (LA, omega-6), které obsahuje zhruba
45-60 %.

Nedostatek PUFA v membránách nervových buněk centrálního nervového systému je spojován s vícero neurodegenerativními onemocněními, jako je např. Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba.

Konopí a ateroskleróza

PUFA a jejich metabolity pozitivně ovlivňují lipidový profil jedince, snižují krevní tlak a tím významně přispívají k prevenci aterosklerózy a jejích komplikací (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda apod.). Tento účinek byl pozorován i u pacientů s diabetem 2.typu, kdy denní příjem 10 ml konopného oleje signifikantně snižoval hladinu LDL cholesterolu, triglyceridů, cukru i glykovaného hemoglobinu v krvi. Konopí rovněž u těchto pacientů pomáhalo zvýšit hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu. Efekt této suplementace dokonce přetrvával i nějakou dobu po vysazení konopného oleje.

Prevence aterosklerózy se při pravidelném užívání konopného oleje děje na více úrovních: PUFA nejen upravují lipidový profil a zabraňují tak vytváření lipidových plátů v cévní stěně, ale také snižují agregaci krevních destiček. Tím pozitivně přispívají ke správnému proudění krvea zabraňují tvorbě krevních sraženin. V této souvislosti je třeba upozornit na možnost prodloužení krvácení u pacientů, kteří užívají antikoagulační léčbu (zejména při dlouhodobém a pravidelném užívání konopného oleje). Nemusí to zákonitě znamenat potřebu vyhnout se užívání konopných produktů, ale je vhodné sledovat laboratorní ukazatele a v případě potřeby upravit dávkování antikoagulační léčby (případné snížení dávky takového léku může pacientovi pouze prospět, jelikož se nejedná o léky bez nežádoucích účinků).

Konopí a kožní onemocnění

Konopí má také prokazatelně pozitivní účinky na kvalitu pokožky, nehtů a vlasů. Při pravidelné konzumaci asi 15–30 ml konopného oleje denně můžeme asi za 2–4 týdny pozorovat zlepšení stavu pokožky, za 2–4 měsíce nehtů a za 6–8 měsíců i vlasů, které se stávají silnějšími a odolnějšími.

Významné zlepšení stavu pokožky bylo pozorováno také u pacientů s atopickou dermatitidou, akné, psoriázou a jinými kožními chorobami. Pacienti udávali zejména úlevu od svědění a lepší hydrataci pokožky.

Konopí působí protizánětlivě

Protizánětlivý účinek esenciálních mastných kyselin konopí má široké využití: od zánětlivých onemocnění kloubů až po záněty střeva nebo žlučníku.

Konopí zklidňuje rozbouřené hormony

Konopné semeno jako jediné mezi olejnatými semeny obsahuje GLA (kyselinu gama-linolenovou). Ta se ve studiích ukázala být dobrým řešením pro premenstruační syndrom i menopauzální příznaky.

Konopí seté – semínko

Samotné konopné semínko obsahuje asi 30 % oleje, 25 % proteinů, významné množství vlákniny, terpeny, steroly a více vitamínů a minerálů.

Terpeny konopí, navzdory jejich přítomnosti ve stopových množstvích, mohou k celkovému léčivému účinku zejména esenciálních mastných kyselin přispívat svými protizánětlivými, antialergickými nebo cytoprotektivními vlastnostmi.

Významný je také obsah vitamínu E, který se v konopných produktech nachází ve formě gama (gama-tokoferol). Předpokládá se, že tato forma vitamínu E je v prevenci koronární arteriové choroby mnohem účinnější než forma alfa, známá z výživových doplňků. Navíc gama-tokoferol ve střevě blokuje peroxidaci lipidů a snižuje tvorbu mutagenních peroxidových produktů, čímž významně přispívá k prevenci rakoviny tlustého střeva.

Steroly (zejména beta-sitosterol) přispívají k anticholesterolovému účinku PUFA blokováním vstřebávání cholesterolu ve střevě. Mohou sloužit také jako substráty pro hormony a regulatorní komponenty, takže jsou zvláště vhodnou potravinou pro vegetariány.

Methylsalicylát, příbuzný známé kyseliny acetylsalicylové (aspirinu, acylpyrinu), je navzdory přítomnosti ve stopových množstvích další účinnou protizánětlivou složkou konopí.

Konopí seté – protein

Konopí a budování svalové hmoty
Konopí a jeho proteiny (edestin a albumin) jsou zdrojem všech esenciálních aminokyselin. Asi 40 % z nich tvoří vysoce rozvětvené aminokyseliny (Leucin, Isoleucin, Valin), které jsou zvláště výhodné pro výstavbu svaloviny, a proto mají široké využití ve sportovní výživě. Kvalitou jsou srovnatelné s vaječným a sójovým proteinem. Konopné bílkoviny jsou lehce stravitelné a neobsahují trypsinové inhibitory, které zabraňují vstřebávání bílkovin. Konopná mouka je vhodný zdroj kvalitních bílkovin i pro ty lidi, kterým luštěniny způsobují nadýmání, protože konopí obsahuje velmi málo nestravitelných forem sacharidů.

Konopí a ledvinová onemocnění

Je známo, že při ledvinových onemocněních má vedle snižování množství přijatých bílkovin smysl soustředit se skoro výlučně na bílkoviny rostlinné. Při experimentech na zvířatech byl pozorován velmi pozitivní vliv konopného proteinu na zpomalení vývoje ledvinového onemocnění a jeho kardiovaskulárních komplikací. Konopí a jeho protein zlepšoval funkci ledvin a zmírňoval patologický nález na ledvině. Pacientům s chronickou renální insuficiencí (selhávání funkce ledvin) se doporučuje zařadit konopný protein do diety.

Konopí a celiakie

Konopná bílkovina je vzhledem k absenci lepku vhodná i pro celiaky.

Na závěr je třeba zdůraznit, že účinek konopí a jeho produkty dokáží naplno rozvinout svůj léčivý potenciál zejména při pravidelném užívání a ne při nárazové konzumaci vysokých dávek.

Konopí a onkologičtí pacienti

Mnoho těchto pacientů trpí bolestmi a nechutenstvím, následně ztrácejí svoji váhu a sílu. Konopí a hlavně její CBD extrakt zmírňuje bolest a přináší chuť k jídlu.

Závěr

Věříme, že jste o konopí získali nové informace, které vám rozšířily obzory. Pokud vás něco zajímá, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám zodpovíme jakékoli dotazy.

odkazy: www.sashe.skwww.caj-kava-cokolada.skwww.zdravie.sk

top