Léčivé houby jako strážci imunity – Poznávání hub v medicíně – od tradiční medicíny po moderní medicínu

Liečivé huby ako imunitní strážcovia
67 zobrazení21.4. 2023 Zuzka

Houby se v medicíně používají od nepaměti, o čemž svědčí zmínky o jejich léčivých účincích nalezené již 3000 let před naším letopočtem. Ačkoli AD. Různé kultury po celém světě používaly houby po tisíciletí, moderní medicína teprve nedávno znovu objevila jejich blahodárné účinky a začala zkoumat jejich léčivé vlastnosti (1). V současné době je známo několik tisíc druhů hub, z nichž více než 250 je klasifikováno jako léčivé a jsou jim připisovány protizánětlivé, kardiovaskulární, antimikrobiální a imunitu podporující vlastnosti. Podívejme se na tyto léčivé houby trochu blíže.

Houby a člověk

Léčivé houby mají řadu přínosů pro celkové zdraví člověka. S houbami sdílíme přibližně 30 % naší DNA a jsou pro nás velmi biologicky dostupným lékem. V posledních letech jsou tyto houby na západě stále populárnější, jsou dostupnější a mají mnoho výhod pro náš hektický životní styl.

Houby rostou v rozsáhlých myceliích, která žijí desítky až stovky let. Mycelium, které leží na půdě nebo pod zemí, je obklopeno mnoha mikroby, kteří se ho snaží napadnout. Evoluce hub však zajistila účinnou obranu proti těmto predátorům, a mycelium se tak může snadno bránit. Právě tato silná obrana je považována za základ léčivých účinků hub u člověka (1). Díky receptorům v našem těle dokážeme rozpoznat látky produkované houbami a stimulovat tak náš imunitní systém.

Liečivé huby ako imunitní strážcovia

Léčivé účinky hub

Uvádí se, že houby mají antimikrobiální, protizánětlivé, kardiovaskulární, antidiabetické, hepatoprotektivní a protinádorové účinky. Je také známo, že houby podporují imunitní systém a produkci například kmenových buněk, lymfocytů, makrofágů nebo T-buněk (2). Rozsáhlý výzkum za posledních 40 let ukázal, že některé vlastnosti hub zpomalují růst nádorů, regulují nádorové geny a zvyšují fagocytózu zhoubných buněk. Kromě toho mohou medicinální houby zvýšit účinnost chemoterapie a zároveň chránit kostní dřeň (3). Další z jejich pozitivních vlastností je schopnost stimulovat produkci cytokinů, tj. proteinů působících jako mediátory v imunitním systému (4).

Výživové doplňky z hub

Houbové doplňky obsahují antioxidanty, polysacharidy a polyfenoly, které pomáhají podporovat imunitní systém. Mnoho hub obsahuje klíčové živiny, jako je vitamin D, železo, selen a vitamin C, které jsou důležité pro organismus a celkové zdraví. Houby jsou obzvláště prospěšné pro posílení imunity díky obsahu beta-glukanů. Beta-glukany podporují funkci makrofágů, které jsou důležité pro naši obranu proti patogenům. Mnohé houby fungují jako adaptogeny, což znamená, že pomáhají tělu přizpůsobit se vnitřním i vnějším stresorům, navozují rovnováhu a regulují mnoho systémů v těle.

Existuje mnoho potravin, které posilují imunitu a které můžete zařadit do svého každodenního jídelníčku, a houby jsou rozhodně jednou z nich:

Čaga

Čaga se již tisíce let používá k posílení imunity a léčbě mnoha virových onemocnění. Obsahuje vysoké množství antioxidantů, které neutralizují volné radikály, s nimiž se setkáváme v každodenním životě. Čaga má antivirové, antibakteriální, protizánětlivé, protinádorové a protiplísňové účinky.

Cordyceps

Cordyceps má vysoký obsah antioxidantů, nenasycených mastných kyselin, esenciálních olejů, vitaminů B a K nebo bílkovin. Druh Cordyceps militaris se ukázal jako jedna z nejúčinnějších antivirových hub. Cordyceps pomáhá podporovat imunitní systém, je také vynikající volbou při onemocnění dýchacích cest a je uctíván pro své ochranné vlastnosti pro zdraví plic. Má silné léčivé účinky při onemocněních jater, ledvin, reprodukčního, nervového a kardiovaskulárního systému. Patří mezi adaptogeny a podporuje sportovní výkonnost.

Liečivé huby ako imunitní strážcovia

Reishi

Reishi se ve staré Číně dlouho používala ke snížení stresu, zklidnění mysli nebo k relaxaci. Houby Reishi jsou bohaté na triterpeny, které přirozeně uklidňují, působí protizánětlivě a patří také mezi přírodní antihistaminika, cenná při alergiích a senné rýmě. Doplněk stravy z houby Reishi může poskytovat antivirovou podporu a napomáhat tvorbě T-buněk, které jsou důležitou součástí našeho imunitního systému. Spolu s Cordycepsem patří mezi adaptogenní houby, které pomáhají vyrovnávat, obnovovat a chránit organismus, podporují hormonální zdraví, hladinu energie nebo imunitu.

Pravidelná konzumace hub a přidávání našich doplňků stravy je skvělým způsobem, jak posílit imunitu. Výživové přínosy hub nelze podceňovat a konzumace široké škály hub vám zajistí širší spektrum prospěšných látek.

Zdroje:
(1) Stamets, P., Zwickey, H., (2014). Medicinal Mushrooms: Ancient Remedies Meet Modern Science. IMCJ Integrative Medicine: A Clinician’s Journal. [online] Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684114/
(2) Feng, Lei et al. (2019) The Association Between Mushroom Consumption and Mild Cognitive Impairment: A Community-Based Cross-Sectional Study in Singapore. IOS Press. [online] Dostupné na: https://content.iospress.com/articles/journal-of-alzheimers-disease/jad180959
(3) Hirsch, K. R., et al. (2018). Cordyceps militaris improves tolerance to high intensity exercise after acute and chronic supplementation. National Library of Medicine. [online] Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5236007/
(4) Guggenheim, A. G., et al. (2014) Immune Modulation from Five Major Mushrooms: Application to Integrative Oncology. National Library of Medicine. [online] Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684115/

Časti tohto článku boli preložené z originálneho anglického článku:
https://mushrooms4life.com/6-natural-immune-system-boosters/

 

Produkty v článku

Ďalšie články