Zázračné flavonoidy a jejich účinky

Zázračné flavonoidy a ich účinky
260 zobrazení27.9. 2023 Zuzka

Co jsou flavonoidy?

Flavonoidy jsou polyfenolické sloučeniny, které patří do skupiny fytonutrientů. Jsou to barviva, která dávají mnoha rostlinám jejich charakteristickou barvu. Nacházejí se v ovoci, zelenině, čaji, kávě a dalších rostlinných produktech. Flavonoidy mají silné antioxidační vlastnosti, které chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, a působí také protizánětlivě a antivirově.

Jaké flavonoidy známe?

Mezi nejznámější flavonoidy patří:

 • Rutin – tento flavonoid, nazývaný také rutosid, se často vyskytuje v potravinách, jako jsou citrusové plody, černý čaj a jablka. Má významné antioxidační vlastnosti a je známý svou schopností zlepšovat krevní oběh. Flavonoid rutin je také velmi potřebný pro zdraví cév.
 • Resveratrol – tento flavonoid se nachází například v červeném víně. Kde se tento flavonoid kromě vína nachází? Například v hroznech a ořeších. Resveratrol má antioxidační a protizánětlivé účinky a může souviset se zdravím srdce a dlouhověkostí.
 • Kvercetin – tento rostlinný flavonoid se kromě jablek a cibule nachází v rajčatech, brokolici a mnoha dalších rostlinných potravinách. Kvercetin má silné protizánětlivé a antioxidační účinky a může pomáhat při onemocněních spojených s chronickým zánětem.
 • Pycnogenol – jedná se o extrakt z kůry borovice ponderosa (Pinus pinaster). Tento flavonoid je známý svými antioxidačními a protizánětlivými účinky. Používá se jako doplněk stravy na podporu zdraví srdce, cév a kůže.
 • Anti-anthokyanidiny – tyto flavonoidy se nacházejí v semenech hroznů, černém čaji a některých druzích ovoce. Mají antioxidační vlastnosti a mohou pomáhat udržovat zdraví očí a kardiovaskulárního systému.

Typy flavonoidů

Mezi hlavní typy flavonoidů patří:

 • Flavonony převažují v citrusových plodech.
 • Flavanony se nacházejí v čaji, víně, jablkách, čokoládě a hruškách.
 • Flavony jsou přítomny v olivách, hnědé rýži, zelené zelenině, jako je celer a petržel.
 • Flavonoly se nacházejí v čaji, víně, brusinkách, olivách, jablkách, brokolici, pórku, zelí, cibuli, česneku a křenu.
 • Antokyanidiny převládají v bobulovinách, červeném víně, červených hroznech, červeném grapefruitu, třešních a jahodách.

Zázračné flavonoidy a ich účinky

Léčebné účinky flavonoidů

Flavonoidy vykazují obdivuhodné terapeutické účinky, které se projevují v několika aspektech. Mezi hlavní patří schopnost normalizovat propustnost kapilár a cév, odstraňovat křehkost cév, působit proti krvácení a snižovat otoky. Jejich příznivý účinek na lidský organismus souvisí především s jejich významnými vlastnostmi jako antioxidantů. To se týká zejména jejich schopnosti rozšiřovat cévy, zabraňovat tvorbě krevních sraženin v cévách, zvyšovat pružnost a elasticitu cév, snižovat jejich křehkost a také flavonoidy bojují proti rakovině.

Kromě těchto účinků působí také protizánětlivě. Některé flavonoidy mají silné protizánětlivé účinky a mohou být prospěšné při onemocněních spojených s chronickým zánětem. Skvělým doplňkem flavonoidů je například sibiřská čaga. Více informací o účincích sibiřské čagy na naše zdraví si můžete přečíst zde.Viac o účinkoch Čagy sibírskej na naše zdravie, si môžete prečítať tu.

Kde všude se flavonoidy vyskytují?

Zdroje flavonoidů se nacházejí v mnoha rostlinách po celém světě. Najdete je ve volné přírodě, v rostlinách na vaší zahradě, ale také v potravinách, které denně jíte.

Flavonoidy jsou koncentrovány především v různých rostlinných zdrojích, jako je celer, zelený čaj, spirulina, chlorella, mladý ječmen, zelí, brokolice, cibule, víno, červené víno a kakao. Rostlinné flavonoidy se jako přírodní barviva a antioxidanty nacházejí v několika částech rostlin, od jejich stonků přes listy a květy až po plody. Významné koncentrace těchto látek se nacházejí v nadzemních částech rostlin, které mohou přispívat k jejich barevným vlastnostem.

Flavonoidy v potravinách

Potraviny jsou jedním z hlavních zdrojů flavonoidů v naší stravě. Některé potraviny bohaté na flavonoidy jsou:

 • Ovoce: Jahody, maliny, borůvky, hroznové víno a citrusové plody obsahují velké množství flavonoidů.
 • Zelenina: Cibule, zelí, brokolice, špenát a rajčata jsou vynikajícími zdroji flavonoidů.
 • Ořechy a semínka: Ořechy, zejména lískové, a semínka, například slunečnicová nebo lněná.
 • Nápoje: Zelený čaj, červené víno a káva.
 • Hnědá rýže: Hnědá rýže obsahuje flavonoidy, které pomáhají udržovat hladinu cukru v krvi.
 • Olivový olej: Olivový olej: Olivový olej je známý svým obsahem flavonů, které mohou mít antioxidační účinky a pozitivní vliv na zdraví.
 • Čokoláda: Hořká čokoláda obsahuje flavonoidy, včetně epikatechinu, kterým se připisují potenciální zdravotní účinky.
 • Koření: Kurkuma, skořice a zázvor obsahují flavonoidy, které mají protizánětlivé účinky.

Zázračné flavonoidy a ich účinky

Které potraviny obsahují nejvíce flavonoidů

Pokud chcete být zdraví, měli byste jíst hlavně zeleninu a ovoce, kde se nachází nejvíce flavonoidů. Které potraviny obsahují hodně flavonoidů?

V zimě mohou citrusové plody, hroznové víno, zelený čaj a další potraviny s flavonoidy pomoci posílit imunitu a chránit před chřipkou.

Kvercetin, který se nachází v řadě potravin, jako je cibule, červený salát, rajčata, papriky, brokolice, chřest, jablka, bobulovité ovoce a hrozny, má příznivý účinek při ochraně před chřipkovými viry.

Brusinková šťáva také pomáhá zmírnit příznaky nachlazení a chřipky a stimuluje imunitní systém.

Med obsahuje flavonoidy a polyfenoly, které pomáhají posilovat imunitu a chránit před viry a bakteriemi.

Kolik flavonoidů bychom měli užívat?

Denní příjem flavonoidů není stanoven žádnou přesnou normou, záleží na vás. Doporučuje se však konzumovat potraviny s vysokým obsahem flavonoidů, a to alespoň 400 až 800 gramů denně. Chybu však neuděláte, když budete tyto potraviny konzumovat v mnohem větších dávkách. Obecně platí, že konzumace různých potravin bohatých na flavonoidy může být zdraví prospěšná.

Ďalšie články