Sibiřská čaga a její účinky na naše zdraví
Sibiřská houba čaga, takzvaná královna všech hub, se v posledních letech stala středem zájmu v oblasti alternativní medicíny. Tato výjimečná houba z Ruska, konkrétně ze Sibiře, se vyznačuje řadou pozoruhodných účinků na lidské zdraví a její historie sahá až do dávných dob.
Sibiřská houba čaga
Táto huba, nie je len taká obyčajná huba, ktorú nájdete bežne pri hubárčení v našich lesoch. Jedná se o léčivou houbu pocházející z Ruska, tzv. Sibiřská čaga, vědecky známá jako Inonotus obliquus, je dřevokazná houba, která roste na kůře živých bříz v chladných oblastech. Čaga sibiřská se však nemusí vyskytovat pouze na ruské Sibiři. Její výskyt je zaznamenán také v Kanadě, na Aljašce a na dalších místech vyznačujících se velmi chladným klimatem. V tradiční medicíně se sibiřská čaga již dlouhou dobu používá k posílení zdraví a léčbě různých onemocnění. Velmi zajímavým faktem je, že zatímco nám lidem pomáhá s léčení zdravotních problémů, je velkým parazitem stromů, které po napadení začnou hnít.
Něco z historie sibiřské čagy
Původ užívání sibiřské čagy sahá do velmi dávných dob, kdy se používala v tradičních léčebných postupech na Sibiři a dalších místech Asie. Můžeme tedy říci, že sibiřská čaga je známá již více než 1000 let. Takovou zajímavostí může být, že první písemné zmínky o houbě Čaga pocházejí z 12. století, kdy se o ní zmiňují díla starých ruských kronikářů. Tato prastará houba byla oblíbená nejen v tradiční ruské medicíně, ale také v Číně a Japonsku.
Podle historie ji šamani používali ke zlepšení celkového zdraví a prodloužení života, a to přípravou čaje z čagy, její inhalací nebo lokálním použitím na kůži. Netrvalo dlouho a povědomí o tomto malém zázraku se postupně rozšířilo do dalších zemí a přetrvává dodnes.
Čaga na Slovensku
Čaga si získala oblibu i na Slovensku. Zde je čaga sibiřská kromě svého oficiálního názvu známá i pod názvem čaga sibiřská červenohřbetá. Čaga si na Slovensku získává stále více příznivců. Díky její oblibě si lidé užívají její blahodárné účinky nejen ve formě čajů a extraktů, ale také ve formě přírodních doplňků stravy.
-
Produkt na prodejČaga sibiřská 60 kapslí
566,00 Kč424,50 Kč
Účinné látky v houbě Chaga
Především je třeba zmínit, že sibiřská houba čaga má více než 200 různých biologicky aktivních látek, jako jsou polysacharidy, polyfenolické látky, triterpenoidy lanostanového typu. Mezi další patří například seskviterpeny, steroly, lipidy, alkaloidy a má vysoký obsah melaninu.
Tie najdôležitejšie sú:
- Polysacharidy – pomáhajú podporovať náš imunitný systém a zlepšujú jeho schopnosť bojovať proti infekciám a chorobám.
- Polyfenolické látky – sú silnými antioxidantmi, chránia naše bunky pred poškodením voľnými radikálmi a podporujú zdravie srdca.
- Triterpenoidy – majú protirakovinové, protizápalové a protivírusové účinky. Triterpenoidy patria medzi terpény, ktorých účinky na zdravie sú veľmi pozoruhodné.
O terpenech a jejich zdravotních účincích si můžete přečíst zde.
Sibiřská houba čaga obsahuje také vitaminy skupiny B, konkrétně B1, B2 a B3, různé minerální látky, jako je vápník, draslík, hořčík, mangan, měď, chlorid a další, které přispívají k celkovému zdraví organismu, kyselinu betulinovou a aminokyseliny. Čaga tak obsahuje skutečně pozoruhodné množství látek, které jsou pro lidské zdraví nezbytné.
Zdravotní účinky čagy
Jak jste se již mohli dočíst, sibiřská houba čaga má opravdu velmi dobré účinky na lidské zdraví, a to i díky účinným a výživným látkám, které obsahuje. V tuto chvíli nelze říci, na co by neměla příznivé účinky. Čaga sibiřská má vynikající účinky na:
Léčba rakoviny
Jedním z nejdiskutovanějších aspektů týkajících se čagy je její potenciální vliv na rakovinu. Díky několika studiím bylo zjištěno, že některé složky houby čaga, jako je kyselina betulinová a triterpenoidy, mají schopnost zastavit růst rakovinných buněk a podpořit jejich sebevraždu, což je proces známý jako apoptóza. Přestože však má Chaga účinky, které mohou pomoci při léčbě rakoviny, je důležité si uvědomit, že Chaga nenahrazuje běžnou léčbu rakoviny a její výzkum stále pokračuje.
Podpora imunity
Polysacharidy obsažené v sibiřské čagě mají pozitivní vliv na imunitní systém tím, že stimulují tvorbu bílých krvinek a zvyšují obranyschopnost organismu proti infekcím. To pomáhá předcházet běžným onemocněním.
Antivirotika
V dnešním světě, kde se potýkáme s mnoha virovými infekcemi, je účinek sibiřské čagy působící jako antivirotikum velmi dobrou zprávou. Složky, jako jsou fenolové sloučeniny, mají antivirové vlastnosti a mohou tělu pomoci v boji proti několika virovým onemocněním. Extrakt z této ruské houby čaga prokázal antivirové účinky na virus HIV typu 1. Pokusy na zvířatech potvrdily také protizánětlivé působení proti viru hepatitidy C. Vědecké studie na zvířecích buňkách prokázaly, že extrakt ze sibiřské čagy snížil infekční vlastnosti viru hepatitidy C až stokrát za méně než 10 minut. Výzkum stále pokračuje, ale v současné době se Chaga jeví jako velmi slibný kandidát pro vývoj nových antivirotik.
Bojuje proti zánětu
Čaga sibiřská má silné protizánětlivé účinky, které pomáhají snižovat záněty v těle. Tento účinek je důležitý pro zmírnění příznaků zánětlivých onemocnění, jako je artritida, infekce dýchacích cest a další zánětlivé stavy. Vědecké pokusy na zvířatech například odhalily, že extrakt z čagy má potenciál snižovat zánětlivé projevy způsobené ulcerózní kolitidou. V tomto případě vědci zjistili, že protizánětlivých účinků Chagy v tlustém střevě bylo dosaženo potlačením produkce chemických mediátorů zánětlivých procesů.
Zlepšuje kondici
Čaga sibiřská má také vliv na fyzickou zdatnost a vytrvalost. Díky obsahu minerálů, vitaminů a antioxidantů pomáhá našemu tělu při regeneraci, která nastává po fyzické námaze. Mnoho sportovců proto užívá přírodní výtažky z čagy pro zlepšení vytrvalosti, rychlejší regeneraci po sportu a zvýšení celkové životní energie.
S jakými dalšími nemocemi dokáže bojovat?
Kromě výše uvedených účinků má sibiřská čaga potenciál působit i na další zdravotní problémy a nemoci.
- Podporuje zdraví srdce a cév – Chaga obsahuje antioxidanty, které mohou pomáhat chránit cévy před poškozením, zlepšovat pružnost cévních stěn a podporovat správný krevní oběh. Tyto účinky Chagy mohou mít pozitivní vliv na snížení rizika srdečních onemocnění a vysokého krevního tlaku.
- Zmírňuje alergické reakce – Některé složky, které Chaga obsahuje, mají antihistaminické účinky. To znamená, že pomáhají zmírňovat příznaky alergie.
- Podporuje trávení – houba čaga obsahuje vlákninu a enzymy, které podporují zdravé trávení a zlepšují funkci trávicích orgánů. V tomto případě pomáhá lidem, kteří mají potíže s trávením.
- Reguluje hladinu cukru v krvi – Výzkum naznačuje, že sibiřská houba čaga má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi. Dobrou zprávou je, že dokáže zvýšit hladinu inzulínu a snížit hladinu glukózy. Její pozitivní účinky mohou být velmi užitečné při cukrovce 2. typu.
- Chrání játra – Čaga obsahuje látky, které mohou pomáhat chránit játra před poškozením a podporovat jejich regeneraci.
- Kožní onemocnění – U této ruské houby byly prokázány velmi dobré účinky při léčbě kožních onemocnění, jako je lupénka nebo různé ekzémy.
Pokud chcete vyzkoušet účinky sibiřské čagy na své zdraví, můžete ji vyzkoušet v různých formách – extrakt, káva, tinktura, pilulky, čaj. Velmi oblíbenou možností je pití čaje z Čagy sibiřské. V tomto případě vás pravděpodobně zajímá, jak se čaj z čagy připravuje.
Příprava čaje z čagy je následující: sibiřskou čagu zalijte studenou vodou a postupně ji přiveďte k varu. Poté ji vařte asi 10 minut a nechte dalších 15 minut louhovat. Některé zdroje však doporučují až 48 hodin louhování. Čaj z čagy se doporučuje pít dvakrát denně. Při přípravě čaje však mějte na paměti, že jeho účinnost nemusí být tak silná jako u silných extraktů v kapslích. Způsob požití čagy tedy záleží jen a jen na vás.
Nežádoucí účinky sibiřské čagy
Jak se říká, všechno má své nevýhody. Ale platí to i pro tuto houbu z Ruska? V současné době jsou její přesná rizika a vedlejší účinky zcela nejasné. Obecně je čaga dobře snášena a nevykazuje žádné vedlejší účinky. Opatrní byste měli být, pokud trpíte nějakými konkrétními zdravotními problémy. Vždy se raději poraďte o jejím užívání se svým lékařem.
Buďte však při jeho užívání opatrní, pokud trpíte špatnou srážlivostí krve nebo máte nějaké autoimunitní onemocnění. Pokud se chystáte na operaci, doporučuje se přerušit užívání čagy dva týdny před zákrokem a také po něm. Rovněž se nedoporučuje užívat ji v případě těhotenství a při kojení.
Ačkoli sibiřská čaga je houba, která díky svým účinným látkám nabízí širokou škálu zdraví prospěšných účinků, je důležité si uvědomit, že tato houba není náhradou konvenční medicíny a její užívání by mělo být doplňkem zdravého životního stylu a odpovídající zdravotní péče.
Produkty v článku
-
Produkt na prodejČaga sibiřská 60 kapslí
566,00 Kč424,50 Kč