Cordyceps – co to vlastně je a jaké to má účinky?
Pokud patříte mezi milovníky nebo praktiky čínské medicíny, je pravděpodobné, že Cordyceps, nazývaný také “čínská housenka” nebo “himálajské zlato”, již znáte. Pokud však patříte do druhé skupiny, která nemá ponětí, o co se jedná, v tomto článku se dozvíte vše důležité o Cordycepsu. Léčivé houby jsou známy již tisíce let pro své léčivé účinky při různých onemocněních. A parazitická houba Cordyceps je jednou z nich.
O co jde?
Léčivá houba z čínské medicíny
Cordyceps patří do třídy kapesních hub. Ty jsou tvořeny jednobuněčným stonkem nebo vláknitým myceliem a tvoří kapsy, v nichž se nacházejí jejich haploidní spory (jimiž se rozmnožují). Je známo více než 600 druhů Cordyceps, z nichž většina je klasifikována jako endoparazité. To znamená, že houba parazituje v tělech hmyzu nebo členovců. Konkrétně housenka čínská parazituje na většině larev motýlů, jejichž tkáně jsou postupně nahrazovány tkáněmi houby. Pochází z Asie a jeho účinky byly hojně popsány ve staré čínské a tibetské medicíně. Daří se mu v chladném, vlhkém a travnatém prostředí Himálaje, který se rozprostírá na Tibetské plošině.
Zombie parazit
V zimě houba napadne mozek larvy a “přikáže” jí, aby vylezla na povrch hlíny. Tam houba vyrůstá z hlavy larvy a vytváří nad zemí spory, které využívá k rozmnožování a infikování dalších larev. Přibližně od dubna do května larvy pomalu hynou a houba je vidět nízko nad zemí. Toto období se také nazývá “období housenek”. Sběrači Cordycepsu důkladně prohledají povrch země a opatrně vykopou houbu usazenou v larvě. Cena divokého Cordycepsu se šplhá velmi vysoko a jeho sběr je obtížný kvůli jeho malé velikosti. V roce 2017 se kilogram Cordycepsu prodal v Pekingu za 140 000 USD (1).
V posledních letech se výskyt Cordycepsu v přírodě výrazně snížil. Studie to dávají do souvislosti se změnou klimatu a teplejšími zimami, kdy se houbě nedaří tak dobře jako v chladném počasí. Dalším důvodem je nadměrná poptávka a sklizeň (2). Proto se Cordyceps pro léčebné účely nyní pěstuje také v laboratořích na různých živných roztocích, na larvách bource morušového nebo na obilných zrnech.
Cordyceps a jeho léčivé účinky
Všelék z Himálaje
Cordyceps má hluboké kořeny v tradiční čínské medicíně. Podle tradičních léčitelů a obyvatel severoindického státu Sikkim je Cordyceps doporučován na všechny nemoci, přičemž nejsilnější účinky má na dlouhověkost, libido, únavu, choroby jater a ledvin. V Nepálu se mu připisovaly také pozitivní účinky při léčení průjmů, bolesti hlavy, kašle a revmatu.
Novodobé studie potvrdily pozitivní účinky Cordycepsu a produktů z něho na játra, ledviny, kardiovaskulární, respirační nervový, imunologický či pohlavní systém. Zároveň Cordyceps prokázal vysoký obsah antioxidantů, nenasycených mastných kyselin, množství živin včetně esenciálních olejů, vitamínů B1, B2, B12 a K, sacharidů ale i bílkovin, sterolů a nukleosidů. Mnoho studií také potvrdilo jeho antibakteriální, anti-mykotické, protizánětlivé, anti-diabetické, proti-rakovinotvorné, prosexuální, imunomodulární, a anti-HIV účinky (3).
Uvádí se, že zlepšuje fyzickou výdrž a proto je vhodný pro starší lidi a sportovce. Také má dlouhou historii v léčení ledvinových a jaterních chorob, bronchitidy, astmatu, tuberkulózy a jiných respiračních onemocnění. Co se týče kardiovaskulárních onemocnění, Cordyceps pomáhá snižovat krevní tlak. Studie také poukázaly na zlepšení výkonu srdce až o 60% při užívání Cordycepsu při chorobách s poruchami fungování srdce. Navíc snižuje krevní viskozitu a tak předchází vzniku infarktu. Za zmínku stojí jeho aktivní složka cordycepin který reaguje s různými biologickými a biochemickými procesy jako například tvorba DNA a RNA (3).
Lékařské doporučení
Obecně je Cordyceps považován za bezpečnou netoxickou houbu. Co se týče nežádoucích účinků, byly zpozorovány například průjem, nevolnost, sucho v ústech nebo alergická reakce. Nedoporučuje se užívat pacientům trpícím autoimunitními onemocněními (revmatoidní artritida, systémový lupus, roztroušená skleróza), lidem s intolerancí nebo alergií na houby a také těhotným a kojícím ženám kvůli ještě nedostatečnému výzkumu (3). Stejně tak je nevhodné užívat Cordyceps při akutních problémech (např. horečka, průjem nebo zánět) (1). Před zahájením užívání houby, je důležité poradit se se svým lékařem, protože může špatně působit v kombinaci s jinými užívanými léky.
Zdroje:
(1) Cordyceps, Housenice (video) Lekarnik.online https://www.youtube.com/watch?v=umnXxaFC_Fk
(2) Panda A. K. and Swain K. CH. (2011). Traditional uses and medicial potential of Cordyceps sinensis of Sikkim. NCBI. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3121254/
(3) Tuli, H. S. et al. (2013) Pharmacological and therapeutic potential of Cordyceps with special reference to Cordycepin. 3 Biotech. [Online] 4 (1), 1–12. https://link-springer-com.ezproxy.is.ed.ac.uk/article/10.1007/s13205-013-0121-9
Cordyceps v článku
-
Cordyceps housenka čínská 60 kapslí492,00 Kč