Elixír noci a tajemství melatoninu

kfl blog elixir noci melatonin
26 zobrazení2.4. 2024 Zuzka

Náš současný životní styl je většinou spojen s nadměrným shonem a neustálým stresem. Trvalé napětí, kterému jsme denně vystaveni, však kvalitnímu spánku neprospívá. Naštěstí dnes existuje několik technik, které vám pomohou si dobře odpočinout. Například hormon melatonin, který se v našem těle přirozeně produkuje ve velkém množství za tmy. Na světle naopak receptory blokují jeho produkci, díky čemuž náš cirkadiánní rytmus funguje tak, jak má. Melatonin však není jen zárukou hlubokého spánku, ale také klíčovým hráčem v různých dalších biologických procesech v našem těle.

Strážce biorytmů

Melatonin udržuje rovnováhu a harmonii našeho systému biologických hodin. Jeho hladina se zvyšuje v noci, ve tmě, a připravuje tak naše tělo na spánek. Ráno jeho hladina klesá a vysílá signál, že je čas vstávat.

Podpora spánku

Kvalitní spánek je pro fungování našeho těla zásadní. Vystavení umělému světlu krátce před spaním může narušit náš cirkadiánní rytmus, což může způsobit problémy se spánkem. Bylo prokázáno, že doplňky stravy s melatoninem mohou být účinné při různých problémech se spánkem, jako je nespavost, nekvalitní spánek nebo časté probouzení.

Bojovník proti oxidačnímu stresu

Melatonin je silný antioxidant, který bojuje proti volným radikálům a pomáhá tak chránit naše tělo před poškozením. Díky této obraně melatonin snižuje riziko popálenin, které jsou spojeny s oxidačním stresem. Může se jednat o kardiovaskulární onemocnění nebo dokonce některé druhy rakoviny.

Překračování časových pásem

Když Země přelétá mezi různými časovými pásmy, může dojít k narušení našich biologických rytmů, které se neshodují s novým časovým pásmem. Doplňky stravy s melatoninem mohou pomoci biologický rytmus snáze a rychleji sladit a zmírnit takzvaný jet-lag.

Podpora střevní mikroflóry

Receptory melatoninu jsou rozmístěny po celém těle, a proto ovlivňují různé funkce našeho organismu. Mimo jiné má probiotické účinky, podporuje růst prospěšných bakterií ve střevě a zároveň potlačuje růst škodlivých mikroorganismů. Má protizánětlivé účinky a dokáže také regulovat produkci žaludeční kyseliny.

Melatonin tedy není jen spánkový hormon, jak ho většina lidí zná. Naopak, jeho receptory mohou regulovat mnoho dalších funkcí našeho těla. Pomáhá při udržování imunity, zlepšuje plodnost, ovlivňuje paměť i učení, a dokonce může pomoci při zažívacích potížích.

Produkty v článku

Ďalšie články